Uszkodzona oprawa LED

Uszkodzona oprawa LED

Czy można naprawić oprawę LED ? Czy oprawy LED są jednorazowe ?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

W obecnych czasach ogromna część opraw oświetleniowych przystosowanych do współpracy z konwencjonalnymi źródłami światła starego typu z trzonkiem np. GU10 E27 E14 zostaje zastąpionych przez zintegrowane oprawy LED. Zintegrowane czyli z układem zasilającym oraz CHIPEM LED na stałe połączonym z oprawą. 

Dlaczego tak się dzieje?

Źródła światła starego typu ze względu na swój kształt oraz gabaryty dają ograniczone możliwości podczas projektowania nowoczesnych opraw oświetleniowych.

Dodatkową istotną wadą jest brak możliwości inteligentnego sterowania oświetleniem. Ściemnianiem, zmianą barwy itp.

Mimo tych ograniczeń wielu klientów czuje niechęć do zintegrowanych opraw LED ze względu na możliwość awarii takiej oprawy i konieczności zakupu nowej.

Należy pamiętać, że uszkodzenia opraw często spowodowane są także wadami instalacji elektrycznych, przepięciami, wyładowaniami atmosferycznymi.

Rozwój technologii LED spowodował masowość produkcji chipów LED oraz dużą standaryzację odmian. Większość producentów nie ponosi wysokich kosztów związanych z opracowaniem i wdrożeniem od podstaw własnego chipu LED oraz układu zasilającego.

Najlepszym rozwiązaniem dla nich staje się współpraca z producentami, którzy się w tym wyspecjalizowali i dostarczają producentom opraw gotowe podzespoły.

Producentowi opraw pozostaje zaprojektowanie wyglądu oprawy oraz jej konstrukcji, w sposób który umożliwi zamontowanie odpowiednich komponentów..

Ta forma wprowadzania na rynek nowych opraw oświetleniowych sprawia, że wiele opraw posiada podobne komponenty i można je naprawić przy użyciu chipów LED oraz zasilaczy dostępnych na rynku jako części zamienne.

Oczywiście nie będzie to tak łatwe jak w przypadku wymiany żarówki, ale uszkodzenie zintegrowanej oprawy LED nie musi oznaczać końca jej życia.

Należy pamiętać, że nie wszystkie oprawy skonstruowane są w sposób umożliwiający ich otwarcie. Dotyczy to zwłaszcza niektórych opraw hermetycznych lub opraw specjalistycznych dedykowanych do zastosowań profesjonalnych.

Często sprawdzi się także zasada, im lepszej jakości oprawa uznanego producenta tym łatwiejsza będzie jej naprawa.

Pamiętaj aby powierzać naprawę opraw wyspecjalizowanym serwisom i nie dokonywać napraw we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy.

V-TAC podejmując współpracę z firmą SAMSUNG wyposaża swoje produkty w chipy LED SAMSUNG zmniejszając ryzyko awarii opraw do minimum. Dzięki temu wiele opraw V-TAC posiada 5 Letni okres Gwarancji.

Przykładowy CHIP LED

Przykładowy Zasilacz